ATV ZETOR GERLACH 4x4 na IDEB 2020

PO DVOU LETECH SE TAKTICKÉ OBRNĚNÉ VOZIDLO NOVÉ GENERACE  ATV ZETOR GERLACH 4x4 SPOLEČNOSTI ZETOR ENGINEERING SLOVAKIA, A.S. OPĚT PŘEDSTAVÍ NA MEZINÁRODNÍM VELETRHU OBRANNÉHO PRŮMYSLU IDEB 2020 V BRATISLAVĚ (13.-15.5.2020)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Mezinárodní veletrh vnímáme jako speciální událost, na kterou bychom rádi pozvali všechny naše partnery jakož i potenciální odběratele z nejrůznějších zemí světa. Zároveň jsme připraveni prezentovat výhody našeho řešení pro domácí Armádu ČR, "uvedl manažer projektu Pavel Bušta.

Vozidlo od své světové premiéry na této výstavě v květnu 2018 absolvovalo množství testů a zatěžkávacích podnikových zkoušek, jejichž výsledkem bylo ověření a certifikace deklarovaných parametrů. Vozidlo je nyní připraveno k ostrému nasazení v náročných armádních podmínkách.

 

Přínosy pro Slovensko

Projekt ATV ZETOR GERLACH 4x4 míří na všechny trhy, kde probíhá nebo bude probíhat obnova taktických obrněných vozidel 4x4. Speciální přínosy však může mít přímo doma, jelikož právě vlastní slovenské řešení dokáže v největší míře podpořit domácí ekonomiku. Kromě samotné výroby jsou to také vývojové a inženýrské činnosti, které si dodavatel zpravidla ponechává v zemi původu. V případě Gerlachu by však byla výzkumně-vývojová činnost jako i know-how po celou dobu trvání projektu soustředěna v domácích podmínkách. Takové řešení by bylo zárukou růstu přidané hodnoty, rozvoje dovedností, znalostí a zároveň by přispělo ke zvyšování obrany schopnosti krajiny.

Společnost Zetor Engineering Slovakia je připravena zajistit celý produktový cyklus vozidla od vývoje, přes výrobu, servisní, inženýrské a konstrukční činnosti nových aplikací, které vzniknou během životnosti projektu. Veškeré činnosti budou realizovány v domácích slovenská kapacitách ve spolupráci se strategickými partnery.

Vozidlo se už kromě své domovské země představilo na mezinárodních veletrzích v Slovinsku, Polsku, Česku, Velké Británii a jeho parametry byly prezentovány i v dalších zemích. Aktuálně se účastní soutěže na obnovu vozidel 4x4 v rámci programu Pegaz pro polskou armádu. Připraven je zabojovat i v očekávaném tendru v Rumunsku. V září toto roku došlo také k podpisu memoranda o porozumění s Arab Organization for Industrialization v Egyptě, která tímto aktem potvrdila zájem o etablování projektu v této zemi, ale také vidí jeho potenciál v širší kooperaci na půdě Ligy arabských států a Africké unie.

 

Řešení pro maximální ochranu

ATV ZETOR GERLACH 4x4 je taktické obrněné vozidlo nové generace. Jeho hlavní doménou je nadstandardní bezpečnost a ochrana životů posádky. V této oblasti Zetor Engineering spolupracuje se společností Rheinmetall Protection Systems GmbH. Vozidlo úspěšně absolvovalo certifikační testy proti minových odolností, které potvrdily deklarované parametry na úrovni NATO STANAG 4569 AEP-55 Volume 2 Level 3a, 3b.

S cílem dosáhnout maximální ochranu posádky vývojáři zvolili přístup, při kterém je vozidlo rozděleno do tří hlavních částí - přední část (kde je umístěn motor), zadní část s variabilním cargo prostorem a střední část, kterou je bezpečnostní pancéřová kabina. Kabina je uchycena nezávisle na podvozku vozidla, a tak při jeho poškození minou zůstane posádka chráněna. Její bezprecedentní SAFETY objem 7,7 m3 nabízí oproti běžným 4-5 místům, místo až pro 6 členy posádky s výškou až 190 cm a váhou 120 kg včetně výstroje. V případě nouzové situace poskytne prostor i pro další dva členy posádky (bez sedačky).

Jedním z pilířů proti minové ochrany je podvozek Rolling Chassis ZETOR, který je schopen odolávat vysokým dynamickým zatížením.

Bezpečnost posádky je podpořena i přídavným modulárním pancéřováním spolu s oddělenou a odpruženou dvojitou podlahou a protimínovým "V" ochranným štítem.

Dalšími prvky zvyšujícím bezpečnost posádky jsou speciální sedadla pohlcující dynamické účinky při explozích, či bezpečnostní skla.

Kromě bezpečnosti vyniká i schopnostmi v terénu, přepravní kapacitou a variabilitou. Vozidlo bez problémů překonává zákopy o šířce 1 m a terénní schody o výšce 0,5 m. Má vysoce variabilní cargo prostor o objemu 2,3 ​​m3, který odveze dalších 1,5 tuny v podobě potřebné výstroje nebo vybavení. Verze vozidla je možné rychle měnit podle požadavků dané mise. V základní verzi je již zabudována filtroventilace s klimatizací a ochranou proti chemickým, biologickým a jaderným zbraním.

Vozidlo umožňuje celou řadu nástaveb včetně osazení mechanických a dálkově ovládaných věží pro kulometnou palbu, protitankové řízené střely, minomety či granátomety.

ATV ZETOR GERLACH je zkonstruován výhradně z EU komponentů, včetně úspěšně otestovaného podvozku. Z pohledu zákazníka to znamená bezproblémovou logistiku, dostupnost náhradních dílů a nízké servisní náklady.